COMPETITION AND TALENT
DEVELOPMENT PROGRAM

Kategoria Music Stories:
Jak nakręcić muzykę?

Dawid Podsiadło - Trofea
Dawid Podsiadło - Trofea
Teledyski dają twórcom nieograniczoną wolność realizacyjną. To gatunek, w którym można popisać się nie szufladkowym myśleniem, jednocześnie demonstrując różne sposoby interpretacji danego utworu. W najbliższej, 7. edycji konkursu, już po raz drugi będziecie mogli zmierzyć się z tym gatunkiem. Partnerem kategorii Music Stories został Kayax, dla którego każdy uczestnik będzie mógł złożyć dwie eksplikacje. Zdecydujcie jednak mądrze – do wyboru będziecie mieć aż 7 zespołów. 
By pomóc wam w rozwijaniu pomysłów, przedstawiamy tropy, którymi możecie podążyć przy układaniu teledyskowej narracji. Myślcie nieszablonowo i dajcie ponieść się twórczemu szaleństwu.

Klasyka gatunku 

W klasycznym teledysku główną rolę gra sam artysta, który śpiewa do widzów z ekranu. I choć jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych wideoklipowych formuł, nie oznacza to wcale brak scenariusza. W takich realizacjach często pojawia się także poboczna historia, przerywana ujęciami grającego zespołu. 
U2 - Pride (In The Name Of Love)

Tworzenie nowego świata

Teledysk to krótka forma, która umożliwia stworzenie nowego, filmowego uniwersum. Reguły przedstawionego w nim świata zależą tylko od twórcy – może być bajkowo, kosmicznie, bądź kostiumowo. Wideoklip pozwala na wariacje i zabawy ograniczone tylko realizacyjnym budżetem. 
Dawid Podsiadlo - Trofea

Podroż wewnątrz siebie

Miłość jest jednym z najpopularniejszych tematów muzycznych utworów. Teledyskowi twórcy świadomie wykorzystują te emocje, aby opowiadać prawdziwie wzruszające historie. Stworzenie takiego dzieła wymaga od reżysera wrażliwości, wyczucia, a także dojrzałości.
Keaton Henson - Healah Dancing (official video)

Wizualna uczta

Teledyski to także szansa na szaleństwo scenograficzne i operatorskie. Można bawić się kolorami, kształtami, a także językiem kina. Twórcy wideoklipów często wykorzystują szalone elementy scenografii, które wpływają na ostateczny odbiór dzieła. Niezależnie od tego, czy świat przedstawiony będzie mienił się kolorami, czy wyróżniał się swoim ascetyzmem, wciąż będzie zachwycał, jeśli tylko będą współgrały z nim inne środki filmowe. 
The Chemical Brothers - Got To Keep On (Official Video)

Jedno miejsce, jeden czas 

Teledysk nie musi mieć tysiąca lokacji i statystów. Akcja wielu wspaniałych wideoklipów ma miejsce w jednym wnętrzu, które dodatkowo zapewniają widzowi estetyczne doznania. Wszystko to jednak opiera się na dopracowanym pomyśle, w którym twórca doskonale wie, jak wykorzystać miejsce i stworzyć w nim unikalną opowieść. 
Kanye West - Runaway (Video Version) ft. Pusha T

Realizm ponad wszystko

Nie wszystkie teledyski muszą być projekcją piękniejszego świata, w którym chcielibyśmy żyć. Wiele z nich nawiązuje do życia codziennego, a niektóre ocierają się o dokumentalną formę. Pozwala to na utożsamienie się z bohaterami i poczuciu, że przedstawiona muzyka w tle mogłaby stać się tzw. soundtrackiem dla naszego życia. 
Declan McKenna - Paracetamol

Eksperyment 

Teledysk eksperymentalny to ostatnio coraz częściej wybierana forma opowiadania muzycznych historii. I, choć nie wszystkie można uznać za udane – warto zwróci na nie uwagę i otworzyć swoje horyzonty na prawdziwe, twórcze szaleństwo. W poszukiwaniu inspiracji zobaczcie teledyski zespołu OK GO, który z każdą produkcją, przekracza kolejna granice.
OK Go - Needing/Getting - Official Video
Przeczytaj także
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu www. Jeśli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.